In mijlocul Parisului francezii au descoperit traditia «Martisorului» cu ocazia zilei internationale a femeii

Email Imprimare PDF

Asociatia «Tous pour l'Europe» (Toti pentru Europa) a organizat, pe 5 martie, in mijlocul Parisului langa Champs Elysées o intalnirea internationala in cinstea zilei internationale a femeii. Membrii romani ai asociatiei au daruit cate un martisor la fiecare din participantele sexului frumos. Femeile romance s-au declarat foarte incantate de aceasta initiativa o mare parte dintre acestea recunoscand ca au fost placut surprinse deoarce nu au au mai primit un martisor de ani buni de cand au plecat din Țara, transmite Romanian Global News.

 

Frantuzoicele dar si femeile de alte nationalitati au fost foarte incantate sa descopere aceasta traditie veche originara din Europa de Est. Membrii romani ai asociatiei au explicat colegilor lor si participantilor diversele legende legate de aceasta datina straveche.

«Asa cum este marcat in statutul asociatiei noastre, noi urmarim sa contribuim în plan naţional şi internaţional la susţinerea, coeziunea şi promovarea valorilor culturale, sociale şi economice ale cetenilor europeni. Aceasta intalnire face parte din programul de activitati al asociatiei noastre definit pentru anul in curs. Vazand entuziasmul participantilor ne dorim cu atat mai mult sa organizam in continuare si alte evenimente pentru promovarea valorilor culturale romanesti intr-un mediu international» ne-a declarat in exclusiviatate pentru Romanian Global News Tatiana Coman – presedinta asociatiei.

Mai multe detalii despre asociatia Tous pour l'Europe gasiti pe: www.touspoureurope.com

Aceast eveniment a fost organizat in colaborare cu Paris Events: www.parisevents.eu