Diaspora solidară cu copiii din Țară!

Email Imprimare PDF

23_sf_mucenita_pelaghiaCopiii internaţi în Spitalul Clinic de Urgenţe „Sfânta Maria"din Iaşi vor primi luni, 19 februarie 2018, daruri din partea Parohiei Ortodoxe Române „Sfânta Muceniţă Pelaghia"- Montecatini Terme, Protopopiatul Toscana I, Episcopia Ortodoxă Românăa Italiei. Peste 120 de perechi de încălţăminte de diferite mărimi au fost cumpărate prin grija unor oameni cu suflet mare, transmite Romanian Global News.

 

Acţiunea filantropicăs-a desfăşurat cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la iniţiativa părintelui paroh Matei Tulan, consilier eparhial în cadrul Centrului Eparhial de la Roma. Darurile vor fi oferite prin implicarea Asociației „AMA-Zâmbet de copil"din Iași, un aport deosebit având preoteasa Mădălina Tulan. „Ne-am gândit săoferim o bucurie copiilor bolnavi de cancer din Spitalul de Copii din Iași. Parohia noastră, cu ajutorul unor credincioși cu suflet mare, a trimis peste 120 de perechi de încălțăminte nouă", a menţionat preotul românilor ortodocşi din Montecatini Terme.

Amintim că înainte de sărbătoarea Naşterii Domnului, Parohia Ortodoxă Montecatini Terme a oferit articole de îmbrăcăminte, produse de igienăşi dulciuri pentru 60 de micuţi. „În fotografiile primite, am văzut cămicuţii pacienţi, deşi se bucurau de îmbrăcăminte, erau desculţ. Așa căne-am mobilizat săfacem fapta cea bună pânăla capăt. Mulțumim tuturor colaboratorilor parohiei noastre pentru momentele de bucurie oferite copiilor cu chipul blând și vesel, dar împovăraţi de o boală necruțătoare", a mai adăugat preotul Matei Tulan. Amintim căacţiunea filantropică s-a bucurat de sprijin atât din partea românilor stabiliţi în Italia, cât şi din partea italienilor din Montecatini Terme. (C. Ciofu)

 

Suntem parteneri cu:

Despre noiRomanian Global News constituie un canal de ştiri preluate, prioritar, din comunităţile româneşti de peste hotare, ştiri care vor fi transmise constant către mass-media din România, Guvern, Parlament, Preşedinţie etc. Acelaşi flux de ştiri îmbogăţit şi cu ştiri din România va fi transmis către  mass-media de expresie românească din  comunităţile româneşti de pretutindeni şi către presa străină . Scopul esenţial al unei asemenea întreprinderi este acela de a aduce realitatea românească de peste hotare în centrul atenţiei publicului larg din România. Astfel, pe lângă ştirile de senzaţie sau cu o anumită încărcătură politică, preluate de cele mai multe ori de mass-media din România, o agenţie de ştiri de acest tip va asigura prezenţa constantă în presa românească a tuturor evenimentelor din cadrul comunităţilor româneşti şi din ţările unde aceste comunitati traiesc. Agenţia se adreseaza mass-media din cadrul comunităţilor româneşti din statele vecine şi din Occident, mass-media străine, mass-media din România, cărora le pune la dispoziţie informaţia pe bază de parteneriat, ambasadelor României, ambasadelor străine din România precum şi altor instituţii interesate. Orice român din afara frontierelor care are ceva de transmis despre activităţile sale sau al comunităţii din care face parte poate fi corespondent al RGNPRESS.

Parteneri din Basarabia

NewsletterFacebook